Kilo Direnci Nasıl Kırılır?

A+
A-
Kilo Direnci Nasıl Kırılır?

Kilo verme süreci, kilo vermeye karar verdiğimiz andan hedeflediğimiz kiloya ulaşana kadar oldukça zorlu bir süreçtir. Kontrolü elden hiç bırakmamanız gereken bu dönemde bazen kontrolünüz dışında bir duraklama sürecine girebilirsiniz. Kilo direnci olarak adlandırabiliceğimiz bu engel ile metabolizmanız daha fazla kilo kaybına izin vermiyor hatta bazen süreci tersine de döndürebiliyor.

Kilo Direnci Nedir?

Kilo verme sürecinde, verilen her kilo ile vücut yeni kilosuna alışmaya çalışır. Diyete başladığımız ilk haftalarda ekstra bir çaba sarfetmeden sadece günlük aldığımız kaloriyi düşürerek kilo verebilirken, belli bir süre sonra vücut diyete cevap vermemeye başlayacaktır. Genellikle ilk 1 ay sonraya denk gelen bu duraklama süreci vücudun “yeni duruma” yani alınan az kaloriye verdiği tepkidir. Vücut, bilindiği üzere kendini kıtlıktan korumak üzere yapılandırılmışıtr. Az kalori alan bir vücut belli bir süre sonra kıtlıkta olduğunu düşünerek kilo vermeye karşı bir direnç oluşturur ve alınan her kaloriyi en iyi şekilde depolamaya çalışır. Kilo direnci olarak tabir edilen durum da budur.

Kilo Direnci Başladığında Neler Yapılabilir?

Bu noktada yapılabilecek en iyi şey düzenli bir spor programını hayatınıza sokmaktır. Buradaki amaç vücudun bir yenilikle karşılaşmasını sağlamaktır. Bu sorunla karşılaştığınızda, beslenme uzmanınız diyetinizi değiştirebilir. Örneğin, metabolizmanıza uyacak bir şok diyeti 2 günlüğüne uygulamanızı isteyebilir. Ama dikkat! Şok diyet olarak adlandırdığımız şey gazetelerden dergilerden görülerek yapılabilecek şeyler değildir. Beslenme uzmanınız ya da doktorunuzun gözetiminde, size uygun olarak hazırlanmış bir program olmalıdır.

Bunun dışında her gün aldığınız kalori miktarını değiştirerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Bir gün yiyeceğiniz daha kalorili bir yiyecek diğer gün daha az alacağınız günlük toplam kaloriniz ile eşitlenirken aynı zamanda vücudunuzu şaşırtıp kilo direncini kırabilir.

Eğer beslenme uzmanı veya doktor kontrolünde diyet yapmıyorsanız şok diyetlerden uzak durmanız gerekir. Bunun yerine spor yapmak her zaman daha iyi bir seçenektir.

Değişik mecralardan duyup okuduğumuz şok zayıflama ilaçları kesinlikle uzak durulması gereken şeylerdir. Alınan hiçbir tablet vücudunuzun kilo vermesine neden olmaz. Su kaybettirebilir ama hiçbir zaman gerçek anlamda kilo verdirmez. Hatta altta yatan başka sağlık problemlerinizi tetikleyip çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Zayıflama hapları yüzünden hayatını kaybeden insanlar olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Yapılabilecek en iyi şey vücudun bol su almasını sağlayıp hareketli bir yaşam tarzını benimsemektir. Bu şekilde kilo direncini engellediğiniz gibi kilo alma sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.