ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ… KADINLAR YAŞADI! HEM ZAYIFLATIYOR, HEM DE…

A+
A-
ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ… KADINLAR YAŞADI! HEM ZAYIFLATIYOR, HEM DE…

İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya bademin araştırmalarla kanıtlanmış faydalarını anlatıyor.
21. yüzyıl mucizesinin adı Badem. Çiğ, kavrulmamış, tuzlanmamış badem. Uzun yıllardır yağlı tohumlar dediğimiz bir gurup yiyecek olan ceviz, badem, fındık, çekirdek, fıstık gibi yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu olduklarını biliyorduk. Ancak bu yiyecekler yağlı oldukları için kalori değerleri de yüksek olduğu için kilo aldırır endişesi ile hastalarımıza dikkatli tavsiye ediyorduk.

ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ… KADINLAR YAŞADI! HEM ZAYIFLATIYOR, HEM DE… galerisi resim 2

Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler vardır. Ayrıca içerdiği Amigdalin maddesinin kansere karşı koruyucu olabileceği savulunuyor.
Bununla birlikte Ko enzim Q 10 ve Omega 3 seviyesi çok yüksektir. Bu enzim ve yağ asidi kalp damar hastalıklarından kişiyi koruyor ve yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatıyor. Bademi düzenli tüketmek kötü kolesterol olan LDL’yi %6 ila oranında düşürüyor.

ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ… KADINLAR YAŞADI! HEM ZAYIFLATIYOR, HEM DE… galerisi resim 3

Bu kadar iyi kalpli olduğunu bildiğimiz bademin aynı zamanda çok da iyi zayıflattığı kanıtlandı. Çok yakınlarda, Amerika’da yapılan bir araştırma ile de, zayıflamak isteyenlere günde 17 tane badem verildiğinde daha iyi kilo kaybettikleri gösterildi.
Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması kişiyi daha uzun süre tok tutuyor. Badem sert bir yiyecek olduğu için çiğnemesi zor oluyor ve bu durum kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor.

ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ… KADINLAR YAŞADI! HEM ZAYIFLATIYOR, HEM DE… galerisi resim 4

Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırıyor. Hazırlama zorluğu olmadığı için her yerde kolayca bulunabiliyor ve her yere kolayca taşınabiliyor.
Zayıflamak için bademi nasıl yiyeceğiz diyenler için; • Bademi satın alırken dikkat ; çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olarak satın alın.
Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olandan tercih edin. • Bir defada 15’den fazla yemeyin. Küçük bir kaseye sayarak koyun. İş yerinizde çekmecenizde ve çantanızda 15’lik küçük paketler şeklinde de bulundurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.