Ay’ın En İhtişamlı Görüleceği Merakla Beklenen “Süper Ay” Bu Gece Geliyor!

A+
A-
Ay’ın En İhtişamlı Görüleceği Merakla Beklenen “Süper Ay” Bu Gece Geliyor!
Ayın normalde olduğundan çok daha büyük ve parlak görüldüğü son 70 yılın en büyük dolunayı “Süper Ay” olayı bu gece gerçekleşecek…

Her yıl olduğu gibi Ay, Dünya’nın etrafında bir yıl boyunca oval şeklinde dönüyor ve bu esnada izlediği yol nedeniyle her gün izlediği yol nedeniyle Dünya’ya en yakın olduğu bir gün bulunuyor. Bu yıl ise Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu gün Ay’ın dolunay olduğu zamana denk gelecek ve Ay, Dünya’ya normalden daha yakın bir noktada konumlanacak.

Bu olayla birlikte Ay’ın her zaman olduğundan çok daha parlak ve büyük görüneceği Süper Ayolayından sizlere daha önce bahsetmiştik. Özellikle uzay meraklılarının uzun süredir beklediği harika fotoğraflara konu olacak en büyük ve parlak dolunayın görüleceği Süper Ay, bu gecegerçekleşecek.

En son 70 yıl önce böyle bir görüntü yaşanırken bu gece Ay, Dünya’dan bakıldığında her zamankinden %30 daha parlak ve %12 daha büyük görünecek. Bu gece olayı kaçıranların ise olayı izleyebileceği bir sonraki tarih 25 Kasım 2034 olacak.

Türkiye’de saat kaç sularında görülecek?

Elbette bu olayın ülkemizde hangi saat aralığında gözlemleneceği merak konusu. Her ülkede farklı saat aralıklarında gözlemlenecek bu olayın hareketleri Türkiye saati ile 02:30’da başlayacak ve saat 4 – 4:30 sularında ay beklenen görüntüsünü alacak.

Özellikle gökyüzünün rahat gözlenebildiği bölgelerde etkileyici manzaralar yaratacak olayı merak ediyorsanız ve Instagram için harika pozlar yakalamak istiyorsanız bu gece gözlenecek Süper Ay olayını unutmayın.

Peki Süper Ay nedir ve onu nasıl izlersiniz?

Kasım’ın 13 ve 14. gecesi gökyüzüne bakın; son 70 yılın en büyük dolunayını, yani “Süper Ay”ı göreceksiniz. “Süper Ay”, Ay ve Dünya’nın yörüngesinin birbirine en çok yaklaştığı zamanı ifade ediyor. 1948’den beri bu yaşanmamıştı. Şanslıyız ki, 2016’da 3 defa yaşanacaktı; ilki geçti, ikincisi iki gün sonra başlayacak.

Ay’ın yörüngesi bir yumurta şeklinde olduğu için bazen bize yakın, bazen de uzak olabiliyor. Yakın olduğu zamana, coğrafyada “yerberi” deniyor. Bu seferki yerberi 14 Kasım’da olacak. Dünya ile Ay arasındaki mesafe yaklaşık 350.000 kilometreye düşecek. Ay’ın boyutu birkaç gün öncesine göre %15 daha büyük görünecek ve %30 daha parlak olacak. Uzun süredir Ay’a bakmıyorsanız farkı kesinlikle anlayacaksınız.

Süper Ay’ı gözlemlemek için özel bir ekipmana gerek yok. Çıplak gözle izleyebilirsiniz, herhangi bir yan etkisi de yok. Ancak izlemeden yarım saat önce gözünüzü karanlığa alıştırmalısınız. Şehirden uzak, kırsal bir alanda olursanız sizin için daha iyi olur. Zira şehrin ışıkları, Ay’ı istediğiniz kadar parlak görememenize neden olabilir. Bunun dışındaki diğer adım ise doğru noktayı seçmek. Binalardan uzak, gökyüzünü açıkça görebileceğiniz yerler veya büyük binaların çatı katları uygun noktalar.

Eğer bu “Süper Ay”ı kaçırırsanız, şansınıza küsün, çünkü 2034’ün Aralık ayına dek, uydumuzla bu kadar yakın olamayacağız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.