Kış depresyonu en çok kadınları vuruyor

A+
A-
Kış depresyonu en çok kadınları vuruyor

Mevsimin değişmesi, güneşin kendini daha az göstermesi ve havaların soğuması ile gelen depresyona dikkat! ”Mevsimlik Duygulanım Bozukluğu” olarak da adlandırılan kış depresyonu kapınızı çalmış olabilir. Özellikle sonbahar aylarında duygudurum değişiklikleri ile kendini gösteren, mevsimlere bağlı olarak tekrarlanan ve en az iki hafta boyunca sürmekte olan depresif duygularımız kış aylarında daha da artışa geçmektedir. Günün büyük bir kısmında depresif hissetmek, bitkinlik, yorgunluk, enerji kaybı, yapılan aktivitelere olan ilginin azalması ve aktivitelerden zevk alamama ile kendini gösteren kış depresyonu aynı zamanda uykumuzu ve iştahımızı da etkilemektedir.

Bu belirtilerin hepsini özellikle son iki yıldır yılın aynı dönemlerinde yaşıyorsanız kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak gidişatı değişmekte olan kış depresyonunun daha çok kadınlarda görüldüğü yapılan bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır. Kış aylarında artan depresyonun, uyku miktarınızda artma, yataktan çıkamama ya da uyku miktarınızda azalmaya sebep olduğu bilinmektedir. Diyet yapmadığınız halde kilo kaybı ya da kilo miktarındaki artışlar dikkat edilmesi gereken başka bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer gün içerisindeki günlük rutininizdeki sorumluluklarınızı ya da iş hayatınızda yapmanız gereken işlerinize odaklanmakta zorlanıyorsanız kış depresyonu sebebiyle konsantrasyon güçlüğü çekiyor olabilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalarda kış depresyonuna yakalanan kişilerde ilkbahar-yaz aylarında belirtilerin ortadan kalktığı görülmektedir. Uyku, etkinlik ve iştah gibi temel işlevlerimizdeki değişikliklerin gün içerisindeki ışığın miktarına bağlı olduğu da bilimsel çalışmalarda bulunan sonuçlar arasındadır.

56c84d3bc03c0e2d7ce99ac4

Kış depresyonundan kurtulmak için

Öncelikle birey, bu durumun rahatsızlık verdiğinin ve bu durumdan kurtulmak istediğinin farkına varmalıdır. Kişi kendine ‘Beni mutsuz eden şeyler nelerdir? Daha mutlu olabilmem için hayatımda ne gibi değişiklikler yapmalıyım? Mutlu olduğumda neler yapıyor olacağım? Daha önce mutluyken ya da bu durum ortada yokken neler yapıyordum?’ gibi sorular sorarak kendindeki farkındalığı daha da arttırabilir. Bu egzersizleri yapmanın en iyi yolu; bir kağıt ve kalem alarak ve odaklanarak bunları uygulamaktır. Yapmaktan hoşlanılan aktivitelerin bir listesi çıkartılarak ve listedeki maddeleri uygun yer ve zamanlarda sistemli bir şekilde uygulayarak davranışsal olarak da kendinizi teşvik edebilirsiniz. Bu uygulamaların amacı kişinin baş etme stratejilerini belirlemesi ve uygulamasıdır. Eğer kişi içinde bulunduğu bu rahatsızlık verici durumdan, bu tarz egzersizler ile baş edemiyorsa bir uzmandan psikolojik destek alması en doğru ve sağlıklı yol olacaktır.

Psikolog Özde Algönül

Ayrıca buraya tıklayarak  her türlü sorunlarınız için yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı mutlu günler dileriz.

http://www.perapsikolojikdanismanlik.com/iletisim

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.