Öksürüğü Geçirmek Ve Akciğerlerdeki Mukusu Temizlemek İçin Ev Yapımı Muhteşem Bir Karışım

A+
A-
Öksürüğü Geçirmek Ve Akciğerlerdeki Mukusu Temizlemek İçin Ev Yapımı Muhteşem Bir Karışım

Öksürüklerden ve akciğerinizdeki mukustan kurtulmak için ev yapımı bir karışım var. Tek yapmanız gereken bölgeye ‘bal sargısı’ uygulamak.

Bal sargısı hazırlamak için gerekli malzemeler:
– Organik bal
– Hindistancevizi yağı
– 1 çay kaşığı un
– Peçete veya gazlı bez
– Flaster bant

Hazırlanışı:
Un ve balı karıştırın. Hindistancevizi yağını ılık halde karışıma ekleyin. Karışımı peçetenin üstüne dökün ve göğsünüze yapıştırın. Son olarak da flaster bant ile göğsünüze yapıştırın.

Yetişkinler bal sargısını gece yatarken yapıştırıp sabaha kadar bekletmeli. Çocuklar ise uyumadan birkaç saat önce yapıştırmalı ve uyurken çıkarmalı. Öksürüğünüz geçene dek her gece bu yöntemi uygulayın.

Ayrıca

Ev içindeki maddeler de öksürüğe yol açabilir. Örneğin evde kömür, tüp gaz gibi yakıtlardan çıkan gazlar, sigara dumanı, evde kullanılan çamaşır suyu amonyak boya gibi kimyasal maddeler, halılar, toz, nem ya da alerjiye yol açan evcil hayvanlar öksürük nedeni olabilir. Öksürüğün nadir görülen nedenleri arasında doğumsal solunum yolu anomalileri, büyük bademcik, dış kulak hastalıkları sayılabilir.

Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de kuru öksürükler kişilerde krizlere neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorar, bu da idrar kaçırılmasına neden olabilir. Göğüs kafesinde ağrılara ve fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok soruna yol açabilmektedir.

Öksürüğün tedavisi bağlı olduğu hastalığa yönelik olmalıdır. Kuru öksürük, hava kirliliği veya sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman çoğunlukla kesilir. Güzel bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesiyle birlikte öksürük büyük oranda azalır.

Enfeksiyon kapılmış ise bu öksürük, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN ŞEYLER

-Bol sıvı alın
– Boğaz pastili, ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler.
– Kuru öksürük solunum yollarının tahrişini arttırır. Mümkün olduğunca az ve hafif öksürmeyi deneyin. Yudumlanarak sıvı içilmesi, öksürüğü azaltır.
– Öksürükleri yumuşatmak için, sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak yararlı olabilir.
– Duş alınması veya odadaki havanın nemlendirilmesi mukus salgılarını yumuşatır.
– İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık tüketin.
– Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp için.
– Bir büyük soğanı iri iri dilimleyip orta boy bir bal kavanozuna ilave edin. İyice karıştırıp 1 gün bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere 1 çorba kaşığı yiyin.

Lütfen paylaşalım tüm sevdiklerimiz faydalansın..
Sağlıklı mutlu günler dileriz..

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.