Ayakları Sıcak Suya Koymanın Faydaları

A+
A-
Ayakları Sıcak Suya Koymanın Faydaları

Sıcak suda ayaklarımızı bekletmenin yararları nelerdir? Kış günlerinde en çok karşılaştığımız problemlerden biri olan geçmeyen öksürük için bu yöntemi mutlaka deneyin.

Hava sıcaklıklarının sürekli değişimi sonucunda devamlı yakalandığımız grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan bir şekilde kurtulsak da, öksürük bir çok zaman kronikleşiyor ve geçmek bilmiyor. Peki geçmeyen bu öksürüğe karşı ne yapabiliriz? Çözümü sıcak suya ayaklarımızı koymak…

Yapılması basit ve uygulanması çok kolay. Yakmayacak derecedeki sıcak suyun içerisinde ayaklarımızı 20-40 dk kadar tutmak gerekiyor. Bu suyun soğumaması için devamlı sıcak su ile takviye yapılması lazım.

Sıcak suyun içinde ayaklarımızı bekletirken biraz da terlememiz gerekiyor. Bu terlemenin oluşabilmesi için de ayaklarımızı sıcak suda belirli bir süre bekletmemiz lazım.

Ardından yapmamamız gerenler şu şekilde; Öncelikle terli elbiselerimizi çıkararak havlu ile kurulanın ancak banyo yapmayın. 7 – 8 saat süresince ile dışarı çıkılmaması, soğuk içecekler içilmemesi gerekiyor. Sıcak içecekleri içebilirsiniz.

Bu uygulamayı 3 akşam boyunca yapılırsa balgam atma yoluyla öksürükten kurtulmak mümkün. Bazen 1 akşam uygulandığında bile balgam atımı oluyor ve öksürük geçiyor…

ış aylarında en çok sıkıntı çektiğimiz rahatsızlıklardan biri de kesilmeyen öksürüktür. Hava sıcaklıklarının ani değişimi karşısında bu aylarda sık olarak yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan kurtulsak bile öksürüğün kesilmesi biraz daha uzun sürebiliyor.

 

Sıcak Suyla Yapılan Ayak Banyosu:

Ayaklarınızı 42 derece ısıtılmış suyun içine usulca sokun. 15 dakika kadar bekleyin. Sonra ayaklarınızı sudan çıkarıp, havlu ile kurulayın. Böbrek hastalıklarına, migrene, adet sancılarına, boğaz ve karın ağrılarına karşı olumlu etkileri olacaktır.

Gittikçe Sıcaklaşan Suyla Yapılan Ayak Banyosu:

Ayaklarınızı 30 derecedeki suya soktuktan sonra, her 15 saniyede bir bardak kaynar su ekleyerek, dayanabildiğiniz kadar sıcaklaştırın. Kaynar su eklerken, bu işlemi ayağınıza uzak bir noktadan yapmayı unutmayın, ayağınızı yakmayın. Bu ayak banyosu, sinir sistemiyle ilgili bütün bacak ağrılarına, yüksek tansiyona, siyatiğe, astıma, bronşite, yetersiz âdet kanamalarına karşı olumlu etkiler yapar. Âdet gecikmeleri durumunda, âdetin normal olarak beklendiği günden üç gün önce yapılırsa, olabilecek âdet gecikmesini önler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.