Uykusuzluğa karşı kivi

A+
A-
Uykusuzluğa karşı kivi

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada kivinin uykusuzluk sorununa karşı etkili bir meyve olduğu kaydedildi.

Araştırmanın katılımcılarına 4 hafta boyunca yatağa yatmadan önce 2 kivi tüketmeleri söylendi. Uykusuzluk çeken katılımcıların bu süre boyunca 6-7 saat uyuyabildiği kaydedildi.

Peki, neden kivi?
Uyku rahatsızlığı olan kişilerde oksidatif stres seviyesi yüksektir. Bu nedenle kivi gibi antioksidan seviyesi yüksek meyveler uykusuzluk sorununa karşıetkilidir. Ayrıca eksikliğinde uykusuzluk görülen folat da kivide bol miktarda bulunur.

Siz de uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız hazır mevsimi gelmişken akşamları 1-2 adet kivi yemenizi öneririz.

 Ayrıca KİVİ;
•    Astımı önler
•    Özellikle çocuklarda hapşırma ve öksürmesi azaltır.
•    DNA mutasyonlarını engeller.
•    Bol miktarda antioksidan ve vitamin barındırır.
•    Yüksek lif özelliği sayesinde kolon kanserine karşı vücudu korur.

ÇOCUKLARINIZA ÖZELLİKLE KİVİ YEDİRİN

C vitamini bakımından zengin olan kivinin özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığında sık kullanılmasını öneriyoruz kivinin herhangi bir yan etkisinin olmadığına dikkati çekerek, meyvenin faydaları şöyle:

”Kivinin çok fazla faydası var. Ama en bariz faydaları kivi kanser türlerinin geciktirilmesi ve yakalanma riskinin azaltılması açısından oldukça faydalı bir meyve. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etkisi var. Kivinin yapısında bulunan lif oranı kabızlığı önlüyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri olduğu mevcut. Grip, nezle, hatta astım hastalığına faydalı. Özellik gribal enfeksiyonların sık görüldüğü günümüzde bol miktarda kullanılabilir.

KİVİ CİLDİ DE BESLİYOR

Kivinin Orta Asya ülkelerinde özellikle Çin’de yerel tıpta sıklıkla kullanılıyor. Daha çok kanser hastalarına yönelik tedavide uygulanıyor.

Kivide lif oranı yüksek. Lif oranı yüksek olunca su tutma kapasitesi de yüksek oluyor. Buna bağlı olarak bağırsakları çalıştırması ve kabızlığı önlemesi ayrıca önemli bir özelliği. Kivinin tansiyon düşürücü ve kolesterol düşürücü etkileri olduğunu gözlemleniyor. Bayanlar dilimlenmiş kivileri cilde koydukları zaman cildi çok rahatlık beslediğini gözlemledik. Bunun yanı sıra sağlık açısından önemli yere sahip olan bazı minerallerin kivide bol miktarda olduğunu tespit edildi. Sodyum ve magnezyum başta olmak üzere kalsiyum, demir gibi birçok minerali de normal meyve standartlarından daha yüksek oranda olduğunu saptandı. C, E ve A vitamini bol miktarda bulunuyor.”

Paylaşalım ki herkes faydalansın..

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.