Suni solunum nasıl yapılır

A+
A-
Suni solunum nasıl yapılır
Yapılan müdahaleler sonucunda hayat kurtaran suni tenefüs(hayat öğücüğü) müdahelesinin nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Kişinin solunum alıp vermesinin ve kalp atışının durması sebebiyle yapılan müdaheleye suni solunum denir. Genellikle ağızdan ağıza yapılan bu yöntem ile kişinin solunum sisteminin tekrar çalışması sağlanır. Elbetteki ilk önce suni tenefüs yapabilme ortamı hazırlanmalıdır. Bu bir gaz zehirlenmesinde açık hava, bir suda boğulma sırasında ise ağızdaki suyun dışarı çıkarılması olarak nitelenidirilebilir.
agizdan burna suni solunum
Yukarıdakilerin dışında herhangi bir yabancı cisim nefes almasını engelliyorsa bunun için farklı bir teknik kullanmak gerekir. Soluk almayı engelleyen cisim adlı yazımızda detaylarına bakabilirsiniz.

Bir ilk yardım konusu olan suni solunumda ilk 5 dakika çok önemlidir ve hastaya biran önce müdahale yapmak gerekir bunun 300 saniyeyi ortalama 5-6 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. Çünkü beyin hücreleri bu süre içinde oksijen almak zorundadır. Aksi halde ölüm gerçekleşebilir.

Oksijen alamayan vücutta kalpta çalışmayabilir ve işlemini gerçekleştiremeyebilir. Bunun için hayat öpücüğünün (suni solunum) yanında kalp masajı da yapılmalıdır. Suni solunum yapmak bir iki teknikle mümkündür bunları aşağıda listeledik ancak tek başınıza iseniz ağızdan ağıza yapmanız gereken suni işlemin aşamaları şu şekildedir;

  1. İlk önce hastayı sırt üstü yatırın, ip varsa boynunda çıkarın yada başka elbiseleri gevşetin ki rahat nefes alabilsin.
  2. Daha sonra kafasını geriye doğru eğerek rahat hava gitmesini sağlamalısınız.
  3. Gönderdiğiniz havanın akciğer ulaşması için burun deliklerini bir elinizle kapatın.
  4. Tüm şiddetiyle havayı kazazedenin ağzından üfleyin.
  5. Giren hava çıksın diye ağzınızı çekin ve tekrar devam edin.
  6. Dakikada 12-15 defa ortalama yapmanız gerekiyor, bunu kolay ve hatasız yapmak için 4-5 saniyede bir yapın.
  7. Ancak bu yetişkinler içindir, eğer kazazede çocuksa ortalama 2-3 saniyede bir yapmanız gerekecek.
  8. Eğer kişi kendi kendine nefes almaya başladıysa bu tekrar durabilir. Kontrolü elden bırakmayın.
  9. Hasta kenine gelirse sıcak tutmaya çalışın.
  10. Doktorların yada herhangi bir tıbbi müdahalenin gelmesine kadar geçen sürede hastanın sabit kalmasını sağlayın.

Suni solunum

soluk borusu acma
Yukarıda ağızdan ağıza suni tenefüs yöntemini anlattık ancak bu yöntemin yanısıra diğer bir etkili yöntemde burundan buruna suni tenefüstür. Bu yöntemde ağızdan ağıza suni tenefüs ile benzerdir ancak burada bir elinizle ağzı iyice kapatmalı ve ağzınızla kişinin burnundan suni tenefüs yapmalısınız.

Bir diğer yöntemde ise kazazedenin göğsüne kuvvetli bir şekilde bastırılır ve esnek olan göğüs kafesi içiersindeki havayı dışarı bırakır ve ellerinizi çektiğiniz zaman göğüs kafesi genişler ve hava alır. Ancak burada alınan hava nitelikli olmayabilir ve ihtiyacı karşılamayabilir. Bunun için ikinci bir kişinin eller göğüsten çekildiği sırada suni tenefüs ile hava vermelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.