Bebeği havaya atıp tutmak çok tehlikeli

A+
A-
Bebeği havaya atıp tutmak çok tehlikeli

Uzmanlar Şiddetle uyarıyor: Bebeği havaya atıp tutmak çok tehlikeli !

Ebeveynler bebeklerini havaya atarak şakalaşmaktan, onları hoplatıp zıplatmaktan hoşlanırlar. Bebeklerin kendisi de bu eğlenceden zevk alır. Fakat bebekleri havaya tarak tutmak, onları hoplatıp zıplatmak önemli düzeyde sarsılmalarına neden olur. Uzmanlar bebekleri havaya atıp tutmaları konusunda ebeveynlere uyarılar yapmaktadırlar.

Peki bebeklerle bu şekilde şakalaşmak ve sevmek neden risklidir? Bunun en önemli nedenleri şunlardır:

Yapılan araştırmalara göre bebekleri havaya atıp tutmak, onları şiddetli bir şekilde hoplatıp zıplatmak bebeklerde kalıcı göz hasarlarına neden olabilmektedir. Örneğin bebeğin gözünün retina tabakasında yırtılmalar ve hatta görme sorunlarına yol açabilmektedir.

Diğer bir neden ise havaya atıp tutulan, hoplatıp zıplatılan bebelerde önemli düzeyde beyin sarsılması meydana gelebilir. Buna tıp dilinde sarsılmış bebek sendromu denilmektedir ve bebek için önemli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

Sarsılmış bebek sendromunun belirtileri

Sarsılmış bebek sendromunun belirtileri şunlardır:

Aşırı sinirlilik
Uyanık kalmada zorlanma
Solunum problemleri
Kötü beslenme
Titreme
Kusma
Ciltte solma veya mavimsi bir renk alma
Nöbetler
Felç
Koma

Ayrıca beyin ve gözde kanama, boyun ve omurilikte hasar, kaburga, kemik veya kafatasında kırık belirtileri de olabilir.Sarsılmış bebek sendromunun hafif düzeyde yaşandığı durumlarda bebek ilk zamanlar normal görünebilir. Fakat zaman içinde bebekte sağlık, gelişim ve davranış sorunları gelişebilir.

Sarsılmış bebek sendromu hangi sorunlara yol açabilir?

Bir bebeğin sadece birkaç saniye güçlü bir şekilde sallanması bile geri döndürülemez sonuçlara yol açabilir. Sarsılmış bebek sendromu aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir.

Kısmı veya tamamen körlük
İşitme kaybı
Gelişim geriliği veya öğrenme problemleri
Zihinsel gerilik
Nöbet bozuklukları
Serebral palsi

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.