İşitme kaybına doğal yöntemler

A+
A-
İşitme kaybına doğal yöntemler

İşitme kaybının nedenleri

İşitme kaybının birçok nedeni olabilir.

Dış ve orta kulakta kir birikmesi, kulak zarının daha az hareket etmesi ya da hastalık, kırık ya da kireçlenme nedeniyle kulağın küçük kemiklerinin zarar görmesi, işitme kaybına neden olabilir. Tekrar eden, kronik ya da tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonları da işitme kaybına neden olabilir. Sesin, kulağın iç tarafına ulaşmasının engellenmesinin neden olduğu bu tür işitme kaybına, ‘iletken işitme kaybı’ adı verilmektedir.

Diğer bir tür ise, iç kulağın zarar görmesinin neden olduğu ‘sensörinöral işitme kaybıdır’. Bu tür zararlar, genellikle yaş ya da gürültü nedeniyle ortaya çıkabilirken aynı zamanda kalıtsal ya da doğuştan da olabilmektedir. Sensörinöral işitme kaybı, bireyin farklı sesleri ayırt etmede zorluk yaşaması ve birinin ses algısında farklılığa sahip olması ile tanımlanır: düşük sesler genellikle zor duyulurken yüksek sesler çok rahatsızlık verici olarak algılanır.

İşitme kaybı nasıl geçer: İşitme kaybına bitkisel çözüm

1. İşitme kaybına iyi gelen şifalı bitkiler: Ginkgo biloba özü

– Beyinde dolaşım yetersizliği, baş dönmesi, hafıza problemleri, konsantrasyon, işitme kaybı, tinnitus ve vertigo gibi durumlarda ginkgo biloba özü yaygın olarak kullanılır. Beyindeki dolaşımını artırır ve damar kırılmalarını önler.

– Ginkgo biloba gürültüye bağlı işitme kaybı ve tinnitus ilişkili durumlarda da son derece etkilidir.

– Bu bitkinin her gün 60 ila 240 mg alınması önerilir. Ancak doz için mutlaka doktora danışılmalıdır.

2. İşitme kaybına iyi gelen bitkiler: Mercanköşk bitkisi

– Bu bitki kekik ile karıştırılmamalıdır. Mercanköşk bitkisi yemeklerde çeşni olarak kullanılır ama aynı zamanda tansiyon düşürücü ve anti-arteriosclerotic özellikleri ile de bilinir.

– İşitme kaybı kulakta zayıf kan dolaşımı nedeniyle oluşuyorsa mercanköşk yardımcı olabilir.

– Bir fincan kaynar suya 1 tatlı kaşığı kuru mercanköşk eklenir. 5 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzülür. Günde 2 bardak kadar tüketilebilir. 10 günden fazla kesinlikle kullanılmamalıdır.

3. İşitme kaybı için bitkisel tedavi: Elma sirkesi

– Elma sirkesi; magnezyum, potasyum, çinko ve mangan açısından zengindir. Bu minerallerin herhangi biri eksik olduğunda da işitme kaybı oluşabilir.

– Magnezyum tedavisi geçici ya da kalıcı gürültüye bağlı işitme kaybı insidansını azaltır. Bu nedenle elma sirkesi de işitme kaybında son derece etkili bir tedavi şeklidir.

– Aynı zamanda elma sirkesi serbest radikallerin olumsuz etkisini azaltan güçlü antioksidanlar içerir.

– 1 tatlı kaşığı elma sirkesi bir bardak suya eklenir. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal da eklenerek günde 3 kez tüketilir. Mide ekşimesine neden oluyorsa daha az kullanılmalıdır.

4. İşitme kaybına çözüm: Soğan

– Soğan da içerdiği antioksidanlar ile koklear hasar ve işitme kaybı için kullanılan çözümlerden biridir. Kalıcı ve geçici işitme kaybında kullanılmaktadır.

– Kulaklardaki hücre kaybını engelleyen güçlü antioksidanlar ile sorunun azalmasını sağlar.

– Soğan kulak sorunlarına neden olan travma ve kulak zarı patlamaları ya da hava basıncı değişikliklerinde de etkilidir.

– 300 gr soğan bir litre suyun içinde 12 saat boyunca bekletilir. Bu suda her gün 3 bardak içilir.

– Çocuklarda orta kulak iltihabı (otitis) tedavisi için etkilenen kulağa soğan suyu da uygulanabilir.

– Soğan düzenli olarak tüketildiğinde ya da kullanıldığında kulak ile ilgili sorunlarda önemli ölçüde azalma sağlanır.

5. İşitme kaybına doğal çözüm: Sofra tuzu

– Kulak ağrısı ve kulak enfeksiyonu için başka bir çözüm de tuz lapasıdır.

– Tuz mikrodalgada ya da bir tavada 3 4 dakika kadar ısıtılır. Bir bez üzerine sıcak tuz yayılır. Bez sızıntı geçirmeyen sağlam bir kumaş olmalıdır.

– Bu bez 5 ya da 10 dakika kadar etkilenen kulağa yerleştirilir. Tuz lapası verdiği ısı ile kulaktaki sıvının boşalmasına yardımcı olur. Bu da ağrının kısa sürede geçmesini sağlar.

– Gün boyunca işlem birkaç kez tekrar edilebilir.

6. Kulak kiri

– İşitme kaybına kulakta çok fazla kir birikmesi de neden olabilir. Bu nedenle kulak içinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bir göz damlalığı yardımıyla kulak temizlenebilir. Bebek yağı ve gliserin damlalık yardımı ile kulağa uygulanır. Birkaç damla kadar yeterli olacaktır.

– Hafifçe ılık su ile kulak içi temizlenebilir.

Kulak içerisindeki kiri almak için saç tokası, sivri çubuklar gibi maddeler kullanılmamalıdır. Bu kulak yapısına zarar verilmesine neden olabilir. İç kulak yapısına zarar veren bu maddeler geçici ya da kalıcı işitme kaybına neden olabilir. İşitme kaybı bu bitkisel çözümlere rağmen geçmiyorsa bir doktora danışılmalıdır.

Lütfen paylaşalım.

kaynak:http://bitkiseltarifler.com/isitme-kaybina-ne-iyi-gelir-isitme-kaybi-icin-bitkisel-cozum.html

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.