Hepimizin Evinde Olabilecek Bir Bitki Ölüme Yol Açıyor

A+
A-
Hepimizin Evinde Olabilecek Bir Bitki Ölüme Yol Açıyor

Latin Amerika’da 5 yaşındaki oğlunu evde yediği bir bitki yüzünde kaybeden anne anlatıyor…

“Dünyada en iyi şeylerin hiç beklemediğiniz yerden gelebileceği gibi en kötü şeylerin de gelebilmesi mümkün. Aynı bu masum bitkinin verdiği zarar gibi! Çoğumuz, bitkilerin evimiz için daha iyi olduğunu düşünürüz. Hatta bazılarımız evini yağmur ormanlarına çevirmeyi bile seviyor!

Ancak şimdi anlatıcaklarımı lütfen dikkatli bir şekilde okuyun. Oğlum ağzına ve diline bir parça yaprak koyarak dilinin şişmesi sonucunda öldü. Ve malesef bu çiçek pek çok evde ve ofiste bulundurduğumuz bir bitki türüydü. O kadar zehirli olduğuna inanılıyor ki 1 dakika içinde bir çocuğu, 15 dakika içinde bir yetişkini öldürebilecek kadar ölümcül. Eğer olaki şans eseri dokunursanız parmaklarınızı asla gözlerinize dokundurmamalısınız çünkü bu sürekli körlüğe neden olabiliyor. Lütfen bu konuda arkadaşlarınızı ve ailenizi uyarın.

Bu olaydan sonra hayatınıza mal olacak bu bitki konusunda herkesi uyarmaya söz verdim ve bir bilgi zinciri başlattım.

Herşey küçük Esteban oynarken başladı… Kötü hissettiğini fark edince, onda sadece hazımsızlık ya da yorgunluk olduğunu düşündüm. Fakat oğlumun tuhaf bir renk almaya başladığını ve nefes almakta büyük zorluk çektiğini fark edince endişelenmeye başladım. Hemen ambulansı çağırdım ve acil zehirlenme olduğunu söyledim. Kimse gerçekten neler olduğunu bilmiyordu, o dehşet dolu dakikalar gerçekten çok üzücü anlardı.

Yarım saat sonra doktor bana küçük oğlumun öldüğünü söylemişti. Bu ölümün muhtemelen yediği birşeyden kaynaklandığını vurguluyordu. Şok bir haldeydim, ne yediği hakkında en ufak bir fikrim yoktu.

Hemen, kan testi istedik ve sonuçlar kalsiyum oksalat denilen bir kimyasalın kanda aşırı dozda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Bu kimyasal madde, Diefenbaker olarak bilinen veya Latin Amerika ülkelerinde Amoena olarak adı geçen bir bitkide bulunuyordu. Bu bitki hemen hemen birçok ülkede yaygındı. Evde ya da ofiste güneş ışığına ihtiyaç duymadan gölgede yaşayabilmesi sebebiyle dekor amaçlı tercih ediliyordu. Ancak tüketildiğinde ciddi derecede zehir taşıyordu.

2006 yılında ABD’deki verilere göre,% 75’i 5 yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 64.250 insanda bitki zehirlenmesi vakası kaydedildi.

Eğer sizin de çevrenizden birisi Diefenbaker zehirlenmesine maruz kalırsa, Birleşik Devletler Tıp Ulusal Kütüphanesine göre; ağzını derhal soğuk, ıslak bir bezle temizlemeniz, bitki ile herhangi bir temasta bulunması durumunda gözlerini bol bol su ile durulamanız ve süt içirmeniz önerilir. Ardından da hastayı acil bir şekilde hastaneye ulaştırmalısınız.

Bu bitkinin ürettiği şey hayat için çok tehlikeli. Lütfen paylaşın herkesin bu bitki ve neden olabileceği tehlikeler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.