Bektaşi Üzümü portakaldan 20 kat fazla c vitamini içeriyor

A+
A-
Bektaşi Üzümü portakaldan 20 kat fazla c vitamini içeriyor

Bektaşi üzümü bitkisel tıbbın en ünlü bitkilerinden biridir. Hindistan’daki insanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücutlarını gençleştirmek için bu muhteşem meyveyi 5000 yıldan beri kullanıyorlar. Renkler sarı ve yeşil renktedir ve 18 metreye kadar büyüyebilir.

Dünyanın dört bir yanından insanlar, farklı mevsimlerden, hava şartlarından yararlanıyorlar. Özellikle tatlı, acı, sıcak ve ekşi tatlarından dolayı.

100 gr tazesini ölçersek, 470-680 mg saf C vitamini alabiliriz. Bilim, bu meyvenin dünyadaki en güçlü antioksidand olduğunu söylüyor

Kemikleri güçlendirir, bağışıklık sistemini temizler, kan damarlarını temizler ve lökositler üretir.

Bu meyvede sadece C vitamini değil, Ayrıca flavonoidler, tanenler, polifonlar ve mineraller de bulabiliriz.  Astım ve bronşit gibi öksürük, boğaz ağrısı ve diğer solunum sıkıntılarını gidermek için kullanılır.

Faydaları ve kullanımı

Karaciğer toksinleri temizler
karaciğer üzerine Bektaşi üzümü etkilerini sağlamak için yapılan bir çalışma oldu.Karaciğeri, ilaçlardan (özellikle tüberküloza karşı olanlar) oluşan toksinleri temizleyen olumsuz etkilerden korur.
Kanser tedavisinde yardımcı olur
Antioksidanlar, kanserle mücadele ederken vücut için çok önemlidir. Hatta kanseri önlenmesinde yardımcı olabilirler. Enflamasyonun ve hücrelerin hasarının azaltılmasına yardımcı olurlar.

Göze faydalı tam bir yaşlanma karşıtı.

Diyabete karşı yardımı var.
Düzenli olarak bu meyvenin yenilmesi, insülin sekresyonunu düzenleyerek diyabetli (özellikle de tip 2 olanlarda) şeker seviyesini düşürür. Araştırmalar, sadece 3 g bektaşi tozunun birçok şeker hastalığından daha verimli olduğunu göstermiştir.
Karın ağrısını geçirmeye yardımcı olur
Karın ağrısı, ishal, kusma, kramplar, enfeksiyonlar ve diğer sindirim problemleri meyveyle çözülebilir.

Güzel cilt, saç, tırnak
Bektaşi üzümü dokunun yenilenmesine yardım ederek vücudun gençleşmesini sağlar. Saç dökülmesini önler, büyümesini teşvik eder, beyaz saç görünümünü önler ve kepeklenmeye karşı doğal bir çare olarak kullanılır. Bu meyve şampuanlar, yüz kremi, saç maskeleri ve diğerleri gibi birçok üründe kullanılmaktadır.

Cildin iyileşmesine yardımcı olur
Meyveleri sivilce , kızarıklık ve diğer cilt sorunlarına, her türlü iltihaplanmaya karşı bir tedavi olarak kullanılır.

Saç uzamasını teşvik eder
Bu meyvenin tozunu az sıcak suyla karıştırarak bir saat bırakın saçınıza uygulayıp masaj yaparak büyüme, hidratasyon, koruma, parlaklık ve yumuşaklık elde edebilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arası bekletin ve durulayın.

Lütfen paylaşalım.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.