Bağışıklık sisteminize güç verin, sindiriminizi geliştirin ve vücudunuzdan zehirleri atın

A+
A-
Bağışıklık sisteminize güç verin, sindiriminizi geliştirin ve vücudunuzdan zehirleri atın

 

Kronik yorgunluk, baş ağrısı ve hazımsızlık modern yaşamın en yaygın rahatsızlıkları olmuştur. Çoğumuz yararlı alışkanlıkları unuttuk, sağlığımıza dikkat etmeden besleniyoruz. Bu belirtiler sizde de varsa sağlığınızı pek çok farklı seviyede artıracak doğal bir tarifi öneriyoruz.

Tarif, muhtemelen mutfağınızda olan birkaç ortak malzemeyi birleştiriyor. Artı, yapmak çok kolaydır, yani zamanınızı almaz

Malzemeler

  • 3 biberiye sapı
  • 3 limon
  • 3 yemek kaşığı bal(isteğe bağlı)
  • Su

Yapılışı

Limonları iyice yıkayın.  Daha sonra bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı kabartma tozu ilave ettiğiniz suya batırın. Birkaç saat limonları bekletin Bu, limonlara işlenen tüm zirai ilaçları dışarı çıkaraktır.

 

Limonları temizledikten sonra, onları iyice doğrayın ve 1 litre su ilave edin. Biberiye saplarını ilave edip karışımı kaynatın. Suyun yarısı su buharlaşıncaya kadar pişirin. Sıvı soğuyunca süzün bal ilave edin ve harmanlanana kadar karıştırın. Cam şişe veya kavanozda saklayın.

Her gün düzenli olarak içelim.

 

Faydaları:

Biberiye, antik zamanlardan beri şifalı, ritüel ve baharat otu olarak kullanılmıştır. Tıbbi özellikleri mide ağrısı, gut, icterus, insomnia, sefalajia gibi sinirlerin sakinleştirilmesi için kullanılmıştır. Antik Yunanlılar kutsal bir bitki olduğuna inandıkları için tanrılarının sunaklarına boğaz dumanı yakmalarını tercih ettiler. Eski Romalılar ve Mısırlılar da aynı inanca sahiplerdi. Biberiye’nin en önemli tıbbi özellikleri arasında analjezik, antiseptik, antidepresan, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antiviral, afrodizyak ve dezenfektan etkileri bulunmaktadır. Aktif bileşiklerinin sinir seviyesinde kolesterol, antiseptik, diüretik ve tonik etkileri vardır. Safra salgılamayı uyarır, mikroorganizmaları yok eder, idrar fonksiyonlarını ve kan akışını geliştirir ve bilişsel yeteneği arttırır. Ek olarak,

En önemlisi de biberiye, yorgunluk, hüzün, kaygı, yatıştırıcı kas ağrısı, sindirim ağrıları ve ayrıca stresin neden olduğu hazımsızlığa karşı çalışarak sakinleştirici etkiler sağlar.

Bu tarifi kullanışlı buluyorsanız, lütfen aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Çok minnettar olacaklardır. Ve yorumlarınızı aşağıda bırakmayı unutma. Teşekkür ederim.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.