Krem tartar nedir Krem tartar faydaları nelerdir

Krem tartar nedir Krem tartar faydaları nelerdir

Krem tartar nedir?

Krem tartar, tartarik asidin tuzudur. Tartarik asit, üzümlerin temel asiti olup, bu meyvelerin toplam asitliğinin %40-80’nini oluşturur.

Krem tartar nerelerde kullanılır

Kimyasal bir mayalama maddesi olarak fırın ürünlerinde kullanılır. Daha az yumurta akı ile istenilen kıvamı elde edebilmek için kıvamı arttırmak ve sabitleştirmek amacı ile lokum üretiminde, kremşantilerde, pastacılık ürünlerinde, bezelerde, kabartma tozu üretiminde kullanılır.

Krem tartar Kullanım alanları

Krem tartar, şekerli mamullerde kullanılır. Şekerli mamuller genel olarak, yüksek ısıda pişirilen şeker ile glikoza, sitrik asit, tartarik asit ya da potasyum bitartarat eklenmesi ile oluşan hamura, nihai mamulün türüne uygun katkı maddelerinin ilavesinden sonra, uygun şekillendirme işleminin gerçekleştirilmesiyle elde edilir.

Lokum üretiminde, suflelerde, bezelerde, krem şantilerde ve bir çok pastacılık ürününde yumurtaakınınkıvamını arttırmak ve sabitleştirmek için kullanılır. Böylece ürünlerde daha az yumurta akı ile istenilen kıvam elde edilir. Fırın ürünlerinde, boş hacimler üreten karbon dioksiti serbest bırakmak için kimyasal bir mayalama maddesi olarak kullanılı

Faydalarını öğrenmek için aşağıdaki resme tıkla.

48 SAATTE VÜCUTTAKİ ZEHİRLERİ KİLO KİLO ATAN SİHİRLİ İKİLİ!

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.