Ödem söktürücü tarifler

A+
A-
Ödem söktürücü tarifler

Ödem nasıl geçer, ödemden kurtaran doğal tarifler, ödemden kurtaran tarifler

Ödemden kaynaklanan şişlik, gerginlik ve iltihabı azaltmak ve yok etmek için doğanın gücünden faydalanabilirsiniz. Tuz alımını azaltın, masaj yapın, düzenli egzersiz yapın gibi ödem için artık duymaktan bıktığınız çözüm önerilerini söylemek yerine bitki çayları ile ödemi nasıl azaltacağınızı tarif etmek istiyoruz. İşte ödemi azaltmak için kullanabileceğiniz doğal bitki çayları;

Nane Limon Çayı

1 litre suyun içine 1 adet limon ve 1 adet salatalığı dilimleyerek ekleyin. 10 yaprak taze naneyi de ekledikten sonra geceden soğuması için buzdolabına koyun. Ertesi gün boyunca bu 1 litre nane limon çayını buzlu veya buzsuz olarak tüketebilirsiniz. Ödem sökülmesine faydalı olması açısından bu çayın yanı sıra günlük 1 litre sade su içmeyi de ihmal etmeyin.

Maydanoz Çayı

1 çay kaşığı kurutulmuş maydanozu 2 bardak suya ekleyip 10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra çayı içebilirsiniz. Etkisini arttırmak için kahvaltıdan hemen önce aç karnına içmeniz faydalı olacaktır. Ödemi sökmek için yemeklerinizde ve salatalarınızda daha fazla maydanoz tüketmek de faydalı olacaktır.

Keten Tohumu Çayı

Yarım çay kaşığı toz haline getirilmiş keten tohumunu 1 bardak ılık suya ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı günde 2 kere için. Ayrıca bu karışımla ödemli bölgeye masaj yapmak da ödemin sökülmesinde etkili olacaktır.

Ödemden kurtulmak için bunlara da dikkat edin!

  • Uzun süreli aynı pozisyonda oturma ve uzun süre aynı pozisyonda ayakta dikilmekten kaçının.
  • Ödemli bölgeye 5 dakika ılık su ( hafif sıcak da olabilir ) ardından da 30 saniye soğuk su uygulayarak sıcak-soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak-soğuk uygulamasını günde 3 kere tekrarlayın.
  • Gebelikten dolayı ayakta oluşan şişlikler için soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  • Kafein ve karbonat içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Ellerde ve kollarda oluşan ödemler için günde 3 kere 30’ar dakika uzanarak kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde kollarınızı dinlendirin.
  • Ödemli bölgeleri temiz tutmaya özen gösterin.
  • Sigara kullanıyorsanız kullanımı azaltın alkol tüketmeyin.
  • Domates ve muz gibi potasyum açısından zengin besinler tüketin.

SEN ŞİŞMAN DEĞİLSİN SADECE MİDEN GAZLA DOLU!

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.