Evde en kolay kemik suyu nasıl yapılır

A+
A-
Evde en kolay kemik suyu nasıl yapılır

Bu basit prafik tarifle evinizde kolayca kemik suyu yapabileceksiniz.

Şifa faydalarını bu yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Malzemeler:

 

  • 1-1,5 kilogram ilikli kemik (Kasaplardan bu şekilde temin edebilir, miktarını artırıp azaltabilirsiniz)
  • Su
  • Tuz – karabiber
  • Baharat (İsteğe göre içine defne yaprağı, biberiye, kekik gibi baharatlar ekleyebilirsiniz)

 

Nasıl Yapılır?

Evde kemik suyu hazırlamaya başlamadan önce onu yaparken çok vakit ayırmanız gerektiğini bilmeli, buna göre uygun olduğunuz bir günü tercih etmelisiniz. Güvendiğiniz bir kasaptan kemik suyu hazırlamak istediğinizi söylerseniz kemik suyu yapabileceğiniz en uygun kemikleri verecektir. Diğer malzemeleri de hazırladıktan sonra kolları sıvayıp kemik suyu yapımına geçebilirsiniz.

Kemik suyu yapımına geçtiğinizde ilk aşamada sizi 2 farklı yöntem bekliyor. En çok kullanılanlardan biri kemikleri önce temiz bir suda bekletip ardından da yıkamak. Aldığınız kemiklerin durumuna göre suda bekleteceğiniz süre 2 ila 12 saat arasında değişiklik gösterebilir. Dilerseniz kemik suyu yapmaya karar verdiğiniz günün bir gün öncesi, akşamdan suya koyup sabah kemiği kullanacak şekilde suda bekletebilirsiniz, bu uygulama kemiğin üzerindeki kan ve kirlerden arınmasını sağlayacaktır.

İkinci yöntemse kemikleri doğrudan bir tencereye alıp üzerini 2 parmak kadar geçecek suyla kaynatmak ve kaynatılan bu ilk suyu dökmek. Ama söylediğimiz gibi birinci yöntem daha çok tercih edilenlerden.

Kemikleri üzerindeki kir ve kandan ayıracağınız yöntemi seçip uyguladıktan sonra kemikleri derin ve geniş bir tencereye alın. Kemiklerin üzerini yaklaşık 3-4 parmak geçecek kadar su ilave edin ve ocağın altını açıp kaynamaya bırakın.

Tenceredeki karışım kaynamaya başlayınca altını kısıp bu şekilde kaynatmaya devam edin. Kaynarken suyun yüzeyine çıkacak köpükleri bir kaşık yardımıyla güzelce temizleyin ve karışımdan uzaklaştırın.

Hiç köpük çıkmamaya, kemik suyunuz sakin sakin kaynamaya devam etmeye başladığında dilerseniz içine defne yaprağı, biberiye ya da kekik gibi sevdiğiniz baharatları ekleyebilir, dilerseniz sadece tuz ve karabiber ekleyerek de lezzetli bir kemik suyu elde edebilirsiniz.

Bu şekilde tenceredeki karışımı en az 10-12 saat kısık ateşte kaynatmanız en lezzetli sonucu almanızı sağlayacaktır. Bu kadar vaktiniz yoksa en az 6 saat kaynattığınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz düdüklü tencere kullanarak bu süreyi 2 saate kadar da indirebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Suyun içinde yeteri kadar kaynayan kemikleri, bu süre sonunda suyun içinden çıkarın. Tencerede kalan kemik suyunu oda sıcaklığında bir süre soğumaya bırakın. Ardından cam kavanozlara ya da kapaklı kaselere kemik sularını bölüştürüp buzdolabına kaldırın. İhtiyaç anında yemekleri lezzetlendirmek için, çorba yapmak için kullanabilirsiniz. Afiyetler olsun.

(kaynak yemek.com’dan alıntıdır)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.