Portakal ve Muz Kabuğunun 15 Muhteşem Faydası

A+
A-
Portakal ve Muz Kabuğunun 15 Muhteşem Faydası

Muz ve portakal gibi çok sevdiğimiz meyvelerin kabukları da kullanılabilir. Kabukları kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Portakal ve muz kabuklarını çöpe atmak yerine onlara ikinci bir şans vererek kabuklardan faydalanabilirsiniz. Çöpe attığınız artıklarla bir çok şey yapabilirsiniz. İşte size bazı tavsiyeler:

1. Hava Ferahlatıcı

Portakal ve diğer narenciye kabuklarını odanıza hoş bir koku vermek için kullanabilirsiniz. Basit ve etkili bir oda kokusu yapmak için kaynayan suya, portakal kabukları, çubuk tarçın ve bir kaç adet karanfil ekleyebilirsiniz. Bu odanıza hoş bir koku vermekle kalmaz aynı zamanda havanızı da nemlendirir.

2. Diş Beyazlatma

Dişleri beyazlatmak için portakal ve muz kabuğunu dişlerinize 2 dakika sürtün ve daha sonra dişlerinizi bol su ile yıkayın. Her gün ya da iki günde bir  bu işlemi devam ettirerek istediğiniz sonuçlara kolayca bir kaç hafta içinde ulaşabilirsiniz.

3. Cilt Beyazlatma

Limon ya da portakalda bulunan c vitamini doğal cilt beyazlatıcı olarak etkilidir. Koyu lekeleri ya da noktaları beyazlatmak için kabukları yavaşca cildinize sürtebilirsiniz.

4. Kırışıklıklar

Alın, yüz ya da çene bölgesinde oluşan kırışıklarda, düzenli olarak muz kabuğu kullanarak, kırışıklık etkilerini azaltabilirsiniz. Muz kabuklarını yavaşça alnınıza sürtün ve daha sonra ılık su ile yıkayın.

5. Böcek Isırıkları, Kızarıklıklar ve Kaşıntılar

Böcek ısırıklıklarını, kızarıklıkları ve kaşıntıları rahatlatmak ve acısını azaltmak için muz kabuğunu günce iki kez sorunlu bölgeye sürterek acıyı azaltabilir ve cildin iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

6. Limonlu Şekerli Duş Jeli

Limon kabuklarını güzelce parçalayın ve yarım bardak şeker ekleyin. Bu karışıma yeterli miktarda yağ (hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ya da badem yağı) ekleyerek bir krem haline getirin. Duşta cildinizi ısladıktan sonra bu karışım ile cildinize masaj yapın. Su ile temizleyin ve kurulayın. Ayrıca selülitlerde etkili olması için kahve karışımında şeker yerine kahve tortusu kullanabilirsiniz.

7. Tırnak Beyazlatıcı

Tırnaklarınızı beyazlatmak için limonu sıktıktan sonra geriye kalan hafif sulu artıkları kullanabilirsiniz. Bu kabukları tırnaklarınıza sürün ve daha sonra su ile temizleyin.

8. Limonlu Şeker

Şekerinize farklı tat vermek için içine organik limon kabukları ekleyebilirsiniz. 1-2 limondan elde edebileceğiniz rendelenmiş limon kabuklarının üzerine şekeri ekleyebilirsiniz. Daha sonra blendır yardımıyla üzerinde limon şeker bulunan limon kabuklarını parçalayabilirsiniz. Yağlı kağıt üzerine döktüğünüz karışımı oda sıcaklığında 1 saat bekleterek limonlu şekerinizi hazırlayabilirsiniz. Limonları organik olarak kullanmaya özen gösterin. Ayrıca böcek ilacı kalıntılarından tamamen kurtulmak için elma sirkeli su kullanabilirsiniz.

9. Pişirme

Yemeklerinize hoş bir tat vermek için organik portakal, greyfurt, ya da limon kabuğu rendesi kullanabilirsiniz. Narenciyenin sadece dış kısmını küçük bir rende ile çıkarabilirsiniz. İç kısımdaki beyaz kısımlar acı olduğundan fazla derin rendelenmemelidir. Rendelediklerinizi hemen kullanabileceğiniz gibi dondurup daha sonra da kullanabilirsiniz.

 

10. Kahverengi Şekerin Nemini Almak

Kurutulmuş portakal kabukları kahverengi şekerin nemini almak için kullanılabilir. Kavanozun içine kurutulmuş yarım portakal kabuğu koyup etkisini kolayca görebilirsiniz.

11. Çekmece Kokuları

Narenciye kabuklarını kuruttuktan sonra küçük keselere koyup çekmecelerinize koku vermesi için kullanabilirsiniz. İsteğinize göre keselere, tarçın, karanfil ya da muskat ekleyebilirsiniz.

12. Yeşil Temizlik Ürünleri

Kirli Lavabolar/Mutfak Tezgahı: Narenciye kabukları lavabo ya da mutfak tezgahını temizlemek için kullanılabilir. Tuz ya da karbonat ile birlikte narenciye kabukları sorunlu bölgeleri temizlemek için sürtülerek kullanılabilir. Daha sonra bol su ile temizlenebilir. Mermer gibi hassas bölgelerde dikkatli olunmalıdır.

Kahvedanlık: Filtre kahve hazırlamak için kullandığınız karafı temizlemek için buz, tuz ve limon rendesi ekleyip yavaşça sallayabilirsiniz. Bir kaç dakika sonra etkisini görebilirsiniz.

Kettle Kireçleri: Su ıstıcısını su ve bir avuç limon kabuğu rendesi ile doldurun ve kaynatın. 1 saat beklettikten sonra bol su ile yıkayın.

Çok Amaçlı Temizleyici: Bir kavanozun içine elma sirkesi ve 1 limon kabuğu rendesi ekleyin. Kavanozun kapağını kapatın ve 2 hafta bekletin. Kavanozdaki karşımı aynı miktarda su ile inceltin. Boş bir camsil şişesine doldurarak çok amaçlı temizlik ürünü olarak kullanabilirsiniz.

Kesme Tahtası Temizliği: Kesme tahtasını temizledikten sonra sıkılmış yarım limon ile silin. Bir kaç dakika bekledikten sonra su ile temizleyin.

13. Gübre

Muz ve portakal kabukları, bahçenize organik gübre oluşturmak için mükemmel maddelerdir. Toprak için besleyici maddelerle dolu bu kabuklar aynı zamanda toprağa özellike bitkilerin yaprakları için gerekli azotu salar. Organik gübrenize yan etkiler gösterebileceği için çok fazla azot eklememeye çalışın. Gübre oluşumu için bir çalışmanız yok ise kabukları direk olarak toprağa gömebilirsiniz. Böylece daha çabuk toprağa karışırlar. Diğer bir seçenek olarak; kabukları kurutup parçaladıktan sonra toprağa atabilirsiniz.

14. Doğal Böcek Kovucu

Kimyasal bazlı böcek kovucuları kullanmak yerine portakal ya da muz kabuğu kullanabilirsiniz. Kabukları küçük parçalar haline getirebilir ve toprağın 2-3 cm altına gömerek kullanabilirsiniz. Böylece karıncaları ve diğer böcekleri bitkilerinizden uzak tutabilirsiniz.

15. Tutuşturmalık

Limon kabuklarını fırında kahverengi bir renk alana kadar pişirin. Kış aylarında şömine ya da sobalarınızı kolayca yakmak için hoş kokulu tutuşturmalıklar elde edebilirsiniz.

Kaynak:https://www.saglikansiklopedi.com/portakal-muz-kabugunun-15-muhtesem-faydasi/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.